Hrvatska pošta

Pratite pošiljku

Hrvatski izumi – serija prigodnih maraka

20.04.2016.
Motivi na markama su penkala i torpedo te njihovi izumitelji
 
Zagreb, 20. travnja 2016. – Hrvatska pošta pustit će u optjecaj 27. travnja 2016. godine prigodne poštanske marke s motivima automatske mehaničke olovke i izumitelja Eduarda Slavoljuba Penkale te torpeda i njegova izumitelja, Giovannija Biagia Luppisa. Autorica poštanskih maraka je Ariana Noršić, dizajnerica iz Samobora, a tiskane su u 100 tisuća primjeraka po motivu. Marke su izdane u arčićima od šest maraka, a Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC). Žig prvog dana bit će u uporabi 27. i 28. travnja u Poštanskom uredu 10101 Zagreb, Jurišićeva 13. Marke se mogu kupiti i u internetskoj trgovini, www.epostshop.hr.
 
PENKALA (nominalna vrijednost marke: 6,50 kuna)
Eduard Slavoljub Penkala rodio se u slovačkom gradiću Liptovský sv. Mikuláš, a u Zagreb dolazi 1902. godine. Svoj prvi izum prijavljuje 1905. godine. Sljedeće godine, 24. siječnja 1906., patentnom uredu prijavio je važan izum – automatsku mehaničku olovku, koja je u Budimpešti zavedena pod brojem 36946. Ovaj je izum značio pravu revoluciju među pisaćim priborom. Penkaline automatske olovke izrađivale su se u gotovo svim bojama, a ponude za kupnju patenta stizale su iz svih krajeva svijeta, čak i iz Japana. Inženjer Penkala, međutim, nije želio prodati svoj patent. Penkaline olovke proizvodile su se samo u pogonima tvornice Edmund Moster & CO. Eduard Slavoljub Penkala umro je u Zagrebu 5. veljače 1922. godine u naponu stvaralačke snage i najzrelijim godinama života.
 
TORPEDO (nominalna vrijednost marke: 5,00 kuna)
Kada je kao zapovjednik fregate Bellona Riječanin Giovanni Biagio Luppis 1860. godine dobio zadatak da nadzire primorsku i dalmatinsku obalu te je stoga morao više zimskih mjeseci provesti na brodu, imao je priliku smišljati novo oružje, koje bi mu omogućilo obaviti zadaću s kopna. Luppis je tako osmislio brodicu napunjenu eksplozivom, međutim, zbog očitih nedostataka, nije dobio potporu Beča. Ipak, uz pomoć prijatelja, engleskog inženjera Roberta Whiteheada, započeo je zajednički rad na novom pomorskom oružju, kojeg su „pretvorili u ribu“. Uoči Božića, 21. prosinca 1866. godine torpedo je predstavljen u Rijeci povjerenstvu Mornaričkog odjela Ministarstva rata Austro-Ugarske. Oružje je dalje usavršavano te su već sedamdesetih godina devetnaestog stoljeća počele prve isporuke diljem svijeta, a Tvornica torpeda Whitehead bitno je pridonijela ugledu Rijeke i naših stručnjaka.