Hrvatska pošta

Pratite pošiljku

Upoznajemo Europu s lijericom i sopilama

07.05.2014.
Narodna glazbala na poštanskim markama iz serije EUROPA
 
Narodna glazba jedno je od prepoznatljivih obilježja neke zemlje, a usko s njom možemo povezati i tradicionalna glazbala na kojima se takva glazba izvodi. Dugom nizu poštanskih maraka kojima Hrvatska pošta promovira hrvatske kulture specifičnosti 9. svibnja 2014. godine, na Dan Europe, pridružit će se dvije prigodne poštanske marke s motivima narodnih glazbala: lijerice i sopila, iz serije EUROPA. U sklopu ove serije poštanski operatori diljem Europe izdaju poštanske marke na istu temu, koju odabire Udruga javnih europskih poštanskih operatora PostEurop.
Svake se godine također održava i javno glasanje za biranje najljepšeg izdanja maraka EUROPA, te vas ovim putem pozivamo da svojim glasom pomognete u prepoznavanju ljepote i umjetničke vrijednosti hrvatskih poštanskih maraka. Kako u natjecanju može sudjelovati samo jedna marka, ove godine od 9. svibnja do 31. kolovoza možete glasati za marku s motivom lijerice na stranici http://www.posteurop.org/europa2014 .
 
 LIJERICA (marka nominalne vrijednosti 3,10 kn) jest trostruno gudaće glazbalo. Nekada raširena duž jadranske obale, danas se u živoj uporabi održala u dubrovačkom primorju, Župi dubrovačkoj, Konavlima, na poluotoku Pelješcu, otocima Mljetu i Lastovu te u hrvatskim krajevima istočne Hercegovine. Svirač lijerice, lijeričar ili liričar, drži glazbalo okomito naslonjeno na lijevo koljeno svirkom prateći ples, dok desnom nogom istodobno udara ritam. Katkad je uz svirku i sam pjevao ili pratio pjevače. Najpoznatiji hrvatski lijeričar, po čijem je nadimku također znana dubrovačka poskočica, bio je Nikola Lale Linđo iz Župe dubrovačke.
SOPILE (marka nominalne vrijednosti 7,60 kn) jesu glazbalo slično današnjoj oboi, a koje je do danas sačuvano na Kvarneru, u Kastavštini i Vinodolu te na otoku Krku. Postoje vela i mala sopila, ili debela i tanka, jer se sopile uvijek sviraju u paru, najčešće u tri prigode. Prva i najvažnija bila je sviranje uz tanac nedjeljom ili blagdanom, kada bi se mladež skupila na trgu ili pred crkvom nakon večernje mise. Druga prigoda koja nije mogla proći bez sopaca bili su svatovi, a treća je bila sviranje u crkvi, tijekom čitave mise, te u procesijama (npr. za Tijelovo). Sopci su uvijek bili cijenjeni i često su dugo bili pamćeni parovi sopaca koji su se istakli svojom virtuoznošću i specifičnošću sviranja.

Autorica poštanskih maraka EUROPA – Narodna glazbala je Sabina Rešić, slikarica i dizajnerica iz Zagreba. Naklada maraka iznosi 300 000 primjeraka po motivu, a tiskane su u arcima od dvadeset maraka. Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana, a žig prvog dana bit će u uporabi 9. i 10. svibnja 2014. godine u Poštanskom uredu 10101 Zagreb, Jurišićeva 13.