Hrvatska pošta

Pratite pošiljku

Dječja marka za Međunarodni dan mira

20.09.2024.
Poštanska marka s dvije golubice kao simbol mira na Zemlji
Hrvatska pošta pustit će u optjecaj 21. rujna, na dan kada cijeli svijet obilježava Međunarodni dan mira, novu prigodnu poštansku marku nastalu na zadanu temu čiji je motiv izabran kao najljepši među stotinama radova koje su poslale osnovne škole iz cijele Hrvatske. Autor likovnog predloška je Karlo Kos, koji je u vrijeme natječaja pohađao 5. razred Osnovne škole Stjepana Radića iz Brestovca Orehovičkog pokraj Bedekovčine. Marku nominalne vrijednosti 0,58 eura za tisak je oblikovala zagrebačka dizajnerica Katarina Lončar, a motiv su dvije golubice kao simbol mira na Zemlji. Naklada izdanja iznosi 25.000 primjeraka otisnutih u arcima od 20 maraka.
 
Riječ je o izdanju nastalom u okviru natječaja „Kreiraj marku bajnu i osvoji nagradu sjajnu!“ koji Hrvatska pošta još od 2007. provodi u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje u osnovnim školama širom Hrvatske. U ovogodišnjem natječaju sudjelovalo je 136 osnovnih škola s ukupno 670 učeničkih radova, a najljepši je postao predložak za najnoviju dječju poštansku marku RH.
 
Svoj primjerak potražite od 21. rujna u poštanskim uredima ili na www.epostshop.hr .


 
 
Tekst pratećeg letka uz prigodne poštanske marke napisala je mag. psych. Iva Vukojević, asist.
 
Djeci je potreban mir jednako koliko i igra. Treba im struktura koju dobivaju u svakodnevnoj rutini i sigurnost koja se javlja u kućanstvu koje nije obilježeno čestim i intenzivnim svađama. Rat, kao iskustvo koje najviše narušava osjećaj mira, izrazito je štetan za dječji razvoj zbog čega djecu treba posebno zaštititi.
Kada kažemo „djetinjstvo“, često nam je prva pomisao igra. No djeca uživaju u miru jednako koliko uživaju u zabavi. Njihovoj svakodnevici potreban je mir, i to u različitim oblicima. Temeljni su oblik rutine poput tople večernje kupke ili čitanja slikovnice. Dosljedno provođenje rutine pruža djeci osjećaj stabilnosti i sigurnosti; ono je okvir unutar kojeg je djetetu lakše prepustiti se, istraživati i uživati u usporedbi sa svakodnevicom obilježenom zbrkom i kaosom. Osim izostanka rutine, dječju potrebu za mirom narušavaju i redovite i intenzivne svađe među roditeljima. One u djeci izazivaju emocije nemira, tuge i krivnje. Koliko god je to moguće, roditelji bi se trebali podsjećati na to da su oni modeli svojoj djeci, čak i kad se svađaju. Opažanjem ponašanja roditelja, djeca uče kako se ponašati. Također, djeca nemaju jednaku sliku svijeta kao i njihovi roditelji i često misle da su oni razlog zbog kojeg se roditelji svađaju. Zato treba oprezno i mudro pristupiti neizbježnoj situaciji roditeljske svađe.
Među najintenzivnijim slučajevima narušavanja dječjeg mira je, ipak, doživljavanje rata. Rat je za djecu posebno razorno iskustvo. Osim što ugrožava njihovo fizičko zdravlje, rat ostavlja i emocionalne ožiljke. Djeca su kao spužve koje upijaju znanje o svijetu, ljudima, odnosima i sebi. Stoga traumatska iskustva mogu posebno nepovoljno utjecati na dječji razvoj i zato je nužno zaštititi ova ranjiva bića.